Reklama

Falcata, měkčená

Stará keltská zbraň kombinující výhody meče a sekery.

Detaily


900,00Kč


Původ zbraně:
Falcata je sečná zbraň s jedním ostřím, která se směrem ke špici rozšiřuje tak, že je ostří ve spodní části konkávní, ale v horní konvexní. Tento tvar rozděluje váhu tak, že falcata se silou úderu vyrovná sekyře, ale zachovává si ostří meče. Jílec bývá zpravidla zahnutý a konec mívá stylizovaný do tvaru koně nebo ptáka. Špičku jílce často spojuje s horní částí čepele tenký řetízek. I když je to zbraň s jedním ostřím, byly nalezeny i oboustranné falcaty.

Meče podobné falcatě se vyvinuly ze srpovitých nožů doby železné, což také vysvětluje jejich rituální užívání. Soudí se, že ho na Iberský poloostrov přinesli Keltové, kteří rozšířili používání železa. Zdá se, že jeho původ je paralelní s řeckým zahnutým mečem kopis, ne od něho odvozený.

Římská vojska byla za druhé punské války a později, během dobývání Hispánie, překvapena kvalitou těchto zbraní, které užívali iberští žoldnéři a bojovníci. Celková kvalita falcaty nebyla dána jen tvarem, ale také jakostí železa. Kvůli síle falcaty římské legie zesílily okraje svých štítů a vytvořili nové typy zbrojí a zbraní, a je pravděpodobné, že falcata ovlivnila pozdější podobu standardní legionářské zbraně, gladiu.

  • Délka 60-70cm
  • Materiál dřevěné jádro, pěnová hmota
Od Komentář
2011-12-15 Marek S... Dobrý den...
Šla by tato zbraň udělat dejme tomu i v délce 90 cm...?
Děkuji za odpověď

Hobiti: Pravděpodobně ano, záleží jaký přesný tvar si představujete. Detaily zbraní na zakázku domlouvejte prosím na mailu, tady není nikdy jisté, kdy si toho všimneme a odpovíme.
2011-10-15 Michal K... Vážně užásná zbran jen skoda ze je tak malo měkčená. Chtel bych se zeptat jakym zpusobem bych měl čepel změkčit o trochu vííc? děkuji

Hobiti: Falcata má na ostří klasické samolepící měkčení ostří, tak jako v podstatě všechny naše měkčené zbraně. Prochází schvalováním na všech nám známých akcích a na tvrdost si zatím nikdo nestěžoval. Doměkčit by se dala pravděpodobně EVA-karimatkou, ale bude to těžké udělat tak, aby to vypadalo hezky.
2011-04-23 Bagr H... Dobrý den,
Tento problém se projevil i u jiných falcat. Pokud nám pošlete email s adresou. Zašleme Vám novou Falcatu kde je tento problém již vyřešen.
2011-03-02 Jan P... No, v pondělí mi přišly rovnou dvě a byl jsem nadšen. Bohužel, jedna falcata se zlomila cca po 60 minutách klasického dřevárenského boje. Takže mé hodnocení je kolem 65%

Pouze registrovaní zákazníci mohou komentovat zboží.

Košík  

(prázdný)